Kipróbáltuk melyik a hatékonyabb algaoldó szer. Melyik tisztítja le jobban az algát a csónakmotorunkról, az ecet, vagy az algaeltávolító szer?
Biztos van rajtam kívül is egy pár hajós, horgász, aki lustaság vagy időhiány miatt nem takarítja rendszeresen a csónakmotor víz alatti részeit. Forró nyári napokon pillanatok alatt vastag algaréteg képződik a csizmán és a csigán. A vastag algaréteg gátolja vízhűtés megfelelő keringetését, rontja a csizma áramvonalasságát és emellett kavitáció alakulhat ki a csigán. Lassabb és vibrálóbb lesz a motorunk, vele együtt a csónakunk. De ezzel a jelenséggel a lusta pecások képesek egész nyáron ellenni... Ezután vannak, akik képesek télen úgy eltenni a motort, hogy le se tisztították... Micsoda trehányság... De mi is pont ezt tettük a tesztünkben szereplő 6 lovas Yamaha csónakmotorral. Nem ezt érdemli. Két évet állt algásan a garázsban és most elővettük, hogy rendbe tegyük.
Ecet, vagy erre kitalált vegyszer?
Pár éve már megpróbáltuk letakarítani az algát ablaktisztítóval, domestosszal, erős kefével, de sosem végeztünk alapos munkát, mert mindig meguntuk a hosszas súrolást. Így rövid időn belül újra csupa alga lett a csizma. Tavaly azt mondta az egyik tiszafüredi csónakmotorszerelő nekem, hogy ő az ecetes langyos vízre és a dörzsi szivacsra esküszik. Az egyik hajósboltban pedig azt a tanácsot kaptam, hogy próbáljam ki a CRAQUY környezetbarát algaeltávolító szert, mert ez mindent leszed súrolás nélkül. Azonnal megvettem 5 000 forintért. Mondanom sem kell, hogy egyik szakembernek sem hittem, vagyis inkább hajlamosabb voltam elhinni az ecetes megoldást, mert az mégis olyan egyszerűnek tűnik, hogy biztos működik… Így eldöntöttem, hogy újjá varázsolom Apám rámhagyott csónakmotorját úgy, hogy közben írok róla egy tesztet is, hogy segítsem a hozzám hasonló “elfoglalt” emberek életét.
Lássuk mit tud az ecetes lanygos víz + dörzsi szivacs
Egy lavor langyos vízzel és 20%-os háztartási ecettel megkezdtem a csónakmotor bal oldalának dörzsölését. Dörzsöltem, dörzsöltem és szépen oldódott, jött le az alga és a kosz is. 10 perc dörzsölés után egész szép lett az eredmény, de messze nem tökéletes.
Mit tud a Matt Chem Craquy algaeltávolító szer?
A használati utasítás szerint nagyon veszélyes ez a „kiemelkedő minőségű francia környezetbarát hajózási ápolószer” így kesztyűben és maszkban kezdtem neki a munkának. Egy ecsettel vittem fel az átlátszó, lakkhoz hasonló állagú folyadékot az algás felületekre. Büdös maró szaga már jelezte, hogy ez komoly cucc. Sistergett, szinte pezsgett az algás felület. 20 percet kell várni a leírás szerint, majd lemosni a felületet. Így tettem és ámultam, bámultam, mert súrolás nélkül sokkal jobb eredményt értem el, mint az ecetes vízzel. Meggyőzött a szer, ami most egyébként akciós áron, 4 995 Ft helyett csak 2 990 Ft-ba kerül a Maritime webáruházban. Kényelmes és alaposan takarít. Ez a fél liter még egy másik, 70 lovas motor letakarítására is elegendő volt.
Véredmény:
Sokkal hatékonyabb és kényelmesebb a spéci környezetbarát szer, mint az ecetes víz!
Bal oldalon az ecetes dörzsi szivacsos felület, jobb oldalon az algaoldószeres végeredmény.
Alga eltávolítása csónakmotorról - ecettel vagy vegyszerrel? Teszt Vélemények